Filmek > Bio

Bio

Hajdú Eszter 1979-ben született, Budapesten. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészkarának Kommunikáció szakán elektronikus sajtó szakirányon és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Szociológia szakán végzett. A Közép-európai Egyetem (Central European University) Nacionalizmus szakát is elvégezte. Tanult Stockholmban, Olaszországban és Romániában filmes képzésben vett részt. Részt vett az Amszterdami IDFA képzésein. A Színház-és Filmművészeti Egyetemen végzett, jelenleg az egyetem doktoranduszt hallgatója, melynek utolsó évét Lisszaboni Egyetemen végzi.

Tizennyolc éves korától kezdve folyamatosan dolgozik újságíróként, riporterként, szerkesztőként és műsorvezetőként, nyomtatott sajtóban, rádióban és televízióban, ezen kívül filmes produkciókban vállal feladatot. 2006-ban Almási Tamás filmrendező munkatársaként dolgozhat. 2007-ben a Magyar Televízió rendezőként alkalmazza.

Eszter folyamatosan készíti dokumentumfilmjeit. "Otthonom, Tarnabod" című dokumentumfilmje otthontalan családokról szól, akik a Budapesttől 120 km-re fekvő kis faluban, Tarnabodon kaptak lehetőséget életük újrakezdésére. A film 2006-ban magyar és nemzetközi fesztiválokon kapott fődíjat.

2007 nyarán, a romániai Nagyszebenben készítette "Destino" című portré filmjét egy Romániában ismert költőnőről, Luminita Cioaba-ról, aki egy nagy befolyású román cigányvajda lánya. A filmet több hazai és külföldi fesztiválon vetítették.

2008 őszén mutatták be nagy vihart kavart filmjét, amelyben azzal foglalkozik, hogy a rendszerváltás után kialakult politikai légkör hogyan tett tönkre barátságokat, családokat. A kapcsolatokat a mediáció eszközeivel próbálják meg helyrehozni, ezeket a folyamatokat követi a film. A vállalkozás egyedülálló, hiszen nem kampányfilmről van szó, nincs a filmben politikai állásfoglalás. Az emberek legbelsőbb érzéseiről szól a film, és arról, hogyan alakul ki és milyen mélyen gyökerezik a politikai meggyőződés az emberekben. A film, amelynek címe "A Fideszes zsidó, a nemzeti érzés nélküli anya és a mediáció" sok, eddig megválaszolatlan kérdésre ad választ. A filmet folyamatosan vetítik moziba, az első időszakban gyakoriak voltak a teltházas vetítések. Eszter megkapta a 40. Magyar Filmszemle Schiffer Pál díját, és a Verzió Nemzetközi Dokumentumfesztivál különdíját.

2009-ben mutatták be a Bölcsődal című szocio-muziko turnéfilmet. Mester Sándor - művésznevén MS3 - Közép-Kelet Európa legtöbbet koncertező gitárművésze. 2004-ben elhatározta, hogy eljuttatja a klasszikus zenét olyan helyszínekre, ahova egyébként nem jutna el. Kis falvak kocsmáiban, iskoláiban, óvodáiban, művelődési házaiban, templomaiban ad koncerteket és beszélget az emberekkel. Hisz abban, hogy egy kőműves, egy villanyszerelő éppen olyan értő közönség, mint az elegáns koncerttermek elit közönsége. A négyszázadik koncertet Bukarestben adta az Ady Endre Líceumban 2008 őszén - ezen a turnén járt ott stábjával Hajdú Eszter. Beszélgetések a mai klasszikus zenész létről és erdélyi sorsokról. Tabuk nélkül. Koncertek, francia barokk kamarazene, Bartók Gyermekeknek, reneszánsz lantzene, spanyol romantika és a Bölcsődal.

2009-ben Hajdú Eszter Végel László Kossuth-díjas újvidéki íróról készít rövid-portréfilmet „Hontalan esszék” címmel. Végel Lászlóval egy napon keresztül barongol a rendező Novi Sad utcáin. Ellátogatnak együtt az író kedvenc helyeire, például a piacra. Végel László megmutatja egykori munkahelyének, a lebombázott újvidéki televíziónak romjait. Elmennek együtt Temerinbe, ahol Végelnek bújkálnia kellett, a Milosevics-rezsim ellenségeként. Amerikai kém, vad magyar nacionalista, hontalan fattyú-Végel Lászlót ilyen jelzőkkel illetik, akik nem tudnak mit kezdeni indivídumának szabadságával, európaiságával.

Eszter 2010-ben elkészült filmje a mai klasszikus zenészek stresszes, versenysportolókhoz hasonló életét mutatja be. A film címe Démoni kezek. A film középpontjában a fokális disztónia nevű világszinten tízezreket sújtó - zenészbetegség áll. Ebben a betegségben szenvedett Robert Schumann és ez a betegség tette tönkre Antal Imre zongorista karrierjét is. A filmben megszólalnak hazai és külföldi klasszikus zenészek, orvosok. A forgatások Budapesten, Barcelonában, Hannoverben és New Yorkban zajlottak. A filmet a világ számos fesztiválján bemutatták, például Spanyolországban, Dél-Afrikában, Qatarban, Görögörszágban.

Eszter egy másik "zenészfilmen” is dolgozik. A személyes hangvételű film Barta Tamás - az LGT alapító gitárosának - életéről, 1974-es diszidálásáról és 1982-ben Losű Angelesben bekövetkezett haláláról szól, sok zenével, és egy megdöbbentő, csak a jogörökös által hozzáférhető kordokument-felvételekkel. (Barta Tamás jogörököse Hajdú Judit, Hajdú Eszter édesanyja).

Eszter Vivienről szóló filmjét 2011-ben mutatták be. Vivien egy kelet-magyarországi zsákfaluban született, két ikertestvére van. A cigány szülők tizenöt évet vártak arra, hogy gyerekük lehessen. A nagy öröm mellett bánat is érte őket, amikor kiderült, hogy az egyik gyerek, Vivien nem lát. Kicsiként ő tartotta szüleiben a lelket, édesanyját vigasztalta: „Anyukám ne sírjál, látok én”. A család élete 2006-ban fordulóponthoz érkezett. A boldog együttélés végét hozta, hogy Viviennek el kellett hagynia a falut. Városba költözött, mert csak ott volt számára megfelelő iskola. A film a család életének tíz évét követi nyomon. Hajdú Eszter és filmes stábja továbbra is folyamatosan követi Vivien és családjának sorsát. Sikerülhet-e az álma annak, aki elé a sors és a társadalom ennyi akadályt gördít?

2011-ben kezdte Hajdú Eszter Az Ítélet Magyarországon című, magyarországi romák elleni sorozatgyilkosság tárgyalását követő filmjét. A film fejlesztése 2010 novemberében kezdődött, a forgatások az első tárgyalási napon 2011. március 25-én kezdődtek és 2013. augusztus 6-án, az ítélet kihirdetésével értek véget. A két és fél évig tartó per folyamán Hajdú Eszter stábja volt az egyetlen, amely a tárgyalások minden napját dokumentálta. Az egyéb külső forgatások mellett a stáb a per 167 napján részt vett, minden napot rögzített és ezzel egy exkluzív, egyedülálló kordokumentációt készített egy egyedülálló ügyről. A film gyártója a Miradouro Media Lda.

„167 napon keresztül voltam összezárva a feltételezett gyilkosokkal, a gyermeküket, férjüket, testvérüket gyászoló cigányemberekkel, és egy elképesztően karizmatikus és szenvedélyes, bíróval. A klausztrofóbikus helyzetben eltöltött közel három év hozzásegített ahhoz, hogy az Ítélet Magyarországon című dokumentumfilmben elmondhassam néhány ember és rajtuk keresztül egy nép napjainkban zajló drámáját. Élet és halál, bosszú és megbocsájtás vegyül igazságkereséssel és ideológiával e történetben.”- mondta el Hajdú Eszter a film rendezője.

A film világpremierje a világ egyik legrangosabb dokumentumfilm fesztiválján, az IDFA-n (International Documentary Filmfestival Amsterdam) volt, 2013 november 23 és december 1 között. A fesztiválra 2013-ban mintegy négyezer filmet neveztek, amelyből száz jutott be a versenyprogramba, és az Ítélet Magyarországon az első három legjobb között végzett. (IDFA jelölés (nomination) First Appearence Competition kategóriában 2013. december, Trieste Film Festival CEI Prize 2014, január, One World Prague Best Film Award 2014. március, Go East "Remembrance and Future” Best Documentary Award 2014. április)

Hajdú Eszter olyan emberekről, közösségekről forgat filmeket, akiknek megismerése élményt, segítséget, bátorítást nyújthat másoknak. Hisz abban, hogy mások megismerésén és elfogadásán keresztül kerülünk harmóniába önmagunkkal és a világgal. Rendszeresen foglalkozik olyan emberekkel, közösségekkel, akiket kirekeszt a környezetük. Egyéni sorsok, drámák bemutatásán keresztül társadalmi problémákról rendez filmeket, miközben tudományos kutatómunkával kamatoztatja szociológus végzettségét. A magyar-zsidó származású író, Kertész Imre Nobel-díjának magyarországi fogadtatásáról és a Magyarországon kuriózumnak számító, jobboldali zsidókról írt átfogó elemzést. Az utóbbi Jobboldali zsidók, "árral szemben" címmel a németországi VDM kiadó gondozásában angol nyelven megjelent. Eszter jelenleg Portugáliában és Magyarországon él. Hajdú Eszter az alábbi producerek, producer társaságok segítségével készítette el eddigi munkáit:

PAX TV, Budapest (Otthonom, Tarnabod),
Dan Nutu, Aristoteles Workshop, Sibiu (Destino),
Vészi János, Fórum Film Alapítvány, Budapest (A Fideszes zsidó, a nemzeti érzés nélküli anya és a mediáció, Démoni kezek), Mester Sándor Miradouro Media Lda (Moises Amzalak, a zsidó a náci kitüntetéssel)
Mester Sándor (Miradouro Kft.) Bölcsődal, Vivien, Siess haza, vár a mama!, Ítélet Magyarországon (Mester Sándor Miradouro Media Lda, Portugália)